Tasarım tescili; ürünün genel tasarım biçimini korur. Tasarım; insan duyuları ile algılanabilen somut bir unsurdur. Bir tasarım; çizim, figür, şekil, renk, doku ya malzemenin bir parçası olabilir. Tasarım, bir ürünün biçimi veya yüzeyi gibi üç boyutlu özelliklerden veya desenler, çizgiler veya renk gibi iki boyutlu özelliklerden oluşabilir.

Bir kişi tasarım tesciline başvurduğu zaman, sahibine, ürünlerinin dış tasarımını kopyalayan herkesi coğrafi yargı yetkisi dahilinde durdurma hakkı verir. Tescilli tasarım haklarının sunduğu korumaya benzer koruma, tasarım patenti olarak adlandırılır. Endüstriyel tasarımlar elektronik cihazlardan, mobilyalara, tekstil tasarımlarından mimari yapılara, mücevherlerden çeşitli sanat eserlerine kadar çok geniş bir ürün yelpazesini kapsar.

Türk Patent Enstitüsü tarafından tasarım tescili başvurusu yapılarak tasarımlarınızın size ait olduğunu resmi bir biçimde belgeleyebilirsiniz. Tasarım tescili sürecini doğru, hızlı ve kaliteli bir şekilde yönetmek için Marvepa her zaman sizin yanınızda…