Barkod Tescili

ANASAYFABarkod Tescili

Barkod, bilgilerin çubuk ve çubuklar arası boşluklardan meydana gelen semboller ile (dijital olarak) kodlanarak, optik okuyucular aracılığıyla verilerin hatasız olarak sanal ortama geçirilmesiyle kullanılır. 970’li yıllarda perakende sektöründe, fiyatlandırma, stok tutma gibi olağan ticari işlemlerde kullanılmaya başlanan barkod sistemi, 1950’li yıllarda tren yolu taşımacılığında hızlı sevkiyat için yapılmıştır. Genel olarak perakende sektöründe yaygındır. Bununla birlikte, insan sağlığının ön plana çıktığı ilaç, gıda, parfüm, kozmetik gibi bazı sektörlerde ise zorunlu hale getirilmiştir. Günümüz ticari hayatında 300’e yakın miktarda barkod çeşidi bulunuyor ve temelde bunlar 2 kategoriye ayrılır. Lineer barkodlar tek satırdan oluşan tek boyutlu sayılardan oluşur ve geleneksel barkod çeşidi olarak bilinir. İki boyutlu barkod sistemleri olarak bilinen 2. Kategoride ki barkodlar ise daha fazla miktarda veri depolayan iki boyutlu barkodlardır. En yaygın bilinen çeşidi QR kod genelde perakende satışlarda, stok yönetimi için tercih edilir.

Doğruluk, hız, maliyet ve kullanım kolaylığı şeklinde öne çıkan barkod sisteminin faydaları kullanıcılarına birçok avantaj sağlar. Barkod aracılığı ile kullanıcılar işlenen verilere ve kesin bilgiye ulaşır. Böylece, kullanıcı yanlışlıkları kesin olarak ortadan kalkar. Birbirine çok benzeyen ürünler ya da birbirine benzer kodlara sahip ürünlerin birbirine karışmasının önüne geçilir.

Barkod tescili birbirinden farkı kurum ve kuruluşlara ardı sıra yapılacak başvurular sayesinden tescil altına alınan, detaylı bir süreçtir. Bu süreç sonunda elde edeceğiniz tescilli barkod numaraları ile, markanıza ait ürünlerin, ticari faaliyetleriniz süresince benzersiz bir şekilde tanımlanmasını sağlayacaksınız. 15 yıllık uzman ve nitelikli tescil danışmanlığını sahip Marvepa Marka Patent tescil Hizmetleri, barkod tescil sürecini sizin adınıza yürüterek, kolay bir şekilde barkod tescili almanıza destek oluyor.

BİZE ULAŞIN

BİZİ ARAYIN

(+90) 536 250 00 35

(+90) 536 883 79 98

WHATSAPP

(+90) 536 883 79 98

E-POSTA

info@marvepa.com

Adres

Cüneytbey Mh. Kuva-i Milliye Cd. No:13/7 Cumaovası İş Merkezi. Menderes / İzmir

error: İçerik koruma altındadır, kopyalanamaz!