Tasarım Tescili

ANASAYFATasarım Tescili

Endüstriyel tasarım, tasarlanan bir ürünün; kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan, estetik özellikler taşıyan, üreticisine kar sağlayan bir tasarıma geçiş sürecidir. Yapılan bu tasarımın ve tasarım sahibinin korunması için kanunlarla desteklenen belgeye endüstriyel tasarım tescili denir. Endüstriyel tasarım tescili, üzerinde emek, para, zaman ve çaba harcayıp ortaya koyduğunuz tasarımlarınızı tescilleyerek koruma altına alabilirsiniz. Bu yapılmadığı sürece tescillenmeyen tasarımınız üzerinde hak iddia edenler çıkabilir ve hak kaybı yaşanabilir. Bununla birlikte, tasarımınız çalınabilir veya tasarımınız taklit edilerek piyasaya sunulabilir. Endüstriyel tasarım tescili bu tip tüm durumların önüne geçerek hem tasarımınızı hem de sizin tasarımınız üzerindeki tüm haklarınızı korur. Endüstriyel tasarım tescilinin koruma altına aldığı ürün/sektör alanı oldukça geniştir. Endüstriyel tasarım tescili, 6769 Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre bir ürünün ya da tasarımın dış görünüşünü koruma altına alır ve tasarım tescil belgesinin alınması için tasarımın yeni ve özgün olması ve aynı zamanda da diğer tasarımlar arasında farklılık göstermesi gerekir.

Endüstriyel Tasarım Tescili İçin Gereken Şartlar

Tasarımın bire bir aynısı, müracaat yahut rüçhan (öncelik hakkı) tarihi öncesinde herhangi bir alanda topluma ilgi verilmemiş ise, ilgili tasarım yeni olarak kabul edilir. Tasarımlar yalnızca küçük detaylarda farklılık gösteriyorsa aynısı kabul edilir. Yenilik şartının sağlanıp sağlanmadığı firma bünyesindeki tasarım uzmanlar tarafından endüstriyel tasarım tescili sorgulama işlemi ile ücretsiz yapılıp aynı gün içerisinde tarafınıza rapor edilir. İlgili üründen farklı olarak bir tasarım, tescil edilerek koruma kapsamına alınamaz. Tescil işlemine konu olan tasarımın ürüne ya da herhangi bir parçasına kullanılmış olması gerekir. Ayırt edici terimi, bir ürüne özgün özellik ve özellikleri açıklamak için kullanılır. Eğer endüstriyel bir tasarımın tüketicide edindiği genel izlenim sayesinde diğer bir tasarımın bire bir aynısı tüketicide kanadında yer ettiği genel izlenim arasında belirgin farklılık meydana getiriyorsa o tasarımın ayırt edici unsura sahip olduğu belirtilir.

Endüstriyel Tasarım Tescili Yenileme

Endüstriyel tasarım tescilleri 5 yıllık koruma sağlar. Bu 5 yıllık sürenin sonunda endüstriyel tasarım tescilleri 5’er yıllık periyotlarla yenilenir. Endüstriyel tasarım tescilleri, en fazla 25 yıllık koruma sağlar. İlgili işlemleriniz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Türk Patent ve Marka Kurumu’na resmi kayıtlı olan yetkili firmaları ile irtibata geçebilirsiniz.

Endüstriyel Tasarım Tescili Adres, Unvan ve Nevi Değişikliği

Endüstriyel tasarım tescil belgesi veya başvurularında, firma adresinin, başvuru sahibi veya belge sahibinin unvan değişikliği yapması mümkündür. Bu değişikliklerin ücretlerinin ödenmesiyle birlikte Türk Patent ve Marka Kurumu siciline kayıt edilmesi gerekir. İlgili işlemleriniz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Türk Patent ve Marka Kurumu’na resmi kayıtlı olan Marvepa Marka Patent Tescil Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

BİZİ ARAYIN

(+90) 536 250 00 35

(+90) 536 883 79 98

WHATSAPP

(+90) 536 883 79 98

E-POSTA

info@marvepa.com

Adres

Cüneytbey Mh. Kuva-i Milliye Cd. No:13/7 Cumaovası İş Merkezi. Menderes / İzmir

error: İçerik koruma altındadır, kopyalanamaz!