Patent Tescili

ANASAYFAPatent Tescili

Patent, sınırlı bir süre ve yer için patent sahibine verilen, üçüncü kişiler tarafından buluşun izinsiz olarak kullanımı, üretimi veya ithal edilmesini engelleme amacıyla tanınan tekel hak talebi olarak ifade edilir. Yönetim kararlarına yön verilmesini sağlayan fikri ve sınai haklar özellikle ticari değerlerin tespiti ve kullanımdan sağlanan yararın analiz edilmesi açısından önem arz etmektedir. Bilgi ekonomisi çatısı altında ise bilginin üretimi ve etkin şekilde kullanımı olarak tanımlanır. Buluş ya da icat, teknik bir sorunu ortaya çıkaran ve teknik bir çözüm yolu gösteren fikir ürünü olarak ifade edilir. Bununla birlikte, teknoloji alanında belirli bir sorunun çözümüne ilişkin, teknik özelliği olan fikir ürünüdür. Aynı teknik problemin her farklı çözümü farklı bir buluşu ifade eder. Buluşun patent verilerek korunmasından önce bir buluşun varlığı gereklidir. Eğer bir buluş söz konusu ise, bu buluşun “yeni”, “sanayiye uygulanabilir”, “bir buluş basamağı içerir” gibi ifadelere pozitif olarak yanıt vermesi gerekir.

Patent Tescili ile Buluşları Korumak

Patent ile korunan bir buluşun bütün kullanım hakları buluş sahibine ait olduğu için buluş, sahibinden izinsiz kullanılamaz, pazarlanamaz, çoğaltılamaz ve satılamaz. Ürettiği bütün fikir, metot ve cihazların üzerinde hak talep edebilmek ve üçüncü şahıslara karşı koruyabilmek için buluş sahibi, Türk Patent ve Marka Kurumu’na müracaat etmeli ve patent tescil belgesini edinmelidir. Türk Patent ve Marka Kurumu, toplumun bütün kesimlerinde sınai mülkiyet bilincini arttırarak söz konusu hakları etkin bir biçime korumayı ve ticarileştirilmesine yardımcı olmayı, ulusal ve uluslararası hamleler ile ülkemizin gelişimine katkı sağlamayı hedefler.

Patent Süreci Ne Kadardır?

Ülkemizde 2 tür koruma sistemi bulunmaktadır bunlar; patent sistemi ve faydalı model sistemi. Faydalı model sisteminde, patent sisteminin aksine inceleme işlemi bulunmadığından daha az maliyet ile daha kısa süreli bir koruma sağlanabilir. Bu sistemde araştırma raporuna tabi olarak 10 yıllık koruma süreci verilmektedir. Patent sisteminde ise; buluşun patent almak için yeterliliğinin araştırıldığı inceleme raporu aşaması bulunduğu için koruma ya da bir başka deyişle, patent süresi daha sağlam ve daha uzun sürelidir. Buluş sahibine verilen haklar başvuru tarihinden itibaren 20 yıl süresince geçerlidir ve patent hakkı koruma süresi daha fazla uzatılamaz.

BİZE ULAŞIN

BİZİ ARAYIN

(+90) 536 250 00 35

(+90) 536 883 79 98

WHATSAPP

(+90) 536 883 79 98

E-POSTA

info@marvepa.com

Adres

Cüneytbey Mh. Kuva-i Milliye Cd. No:13/7 Cumaovası İş Merkezi. Menderes / İzmir

error: İçerik koruma altındadır, kopyalanamaz!