Coğrafi İşaret Tescili

ANASAYFACoğrafi İşaret Tescili

Coğrafi işaret, bir bölgedeki doğal ve beşeri şartlar nedeniyle o coğrafyaya özgü her türlü ürünü kapsayan geniş bir kavram olarak belirlenmiştir. Bir başka deyişe coğrafi işaret, coğrafyanın ürettiği en iyi kalitedeki ürün olarak karşımıza çıkar. Coğrafi işaretler belirli bir bölge veya yöreye ait, özel bir niteliği bulunan, benzerlerine göre daha fazla tercih edilme olasılığına sahip ürünleri kapsar. Coğrafi işaret kavramı fikri ve sınaî mülkiyet hakları içinde yer alır.

Coğrafi İşaret Nasıl Alınır?

Öncelikle, belirlenen yöresel ürün için menşe ya da mahreç işareti mi sorusunun yanıtlanması ve başvurunun bu yönde yapılması gerekiyor. Sonrasında Marvepa Marka Patent Tescil Hizmetleri tarafından belirli belgeler hazırlanarak Türk Patent ve Marka Kurumu coğrafi işaret tescili başvurusu buna göre yapılmaktadır.

Coğrafi işaret tescili ortak kullanım için verilmektedir. Yani başvuru sonucunda elde edilen haklar tek bir kişiye ait olmayıp, o ürünün üretildiği bölgenin tüm üreticilerinin ortak kullanımındadır. Kısacası başvuru üretici grupları, ürün ile yetkili dernekler, vakıflar ve veya coğrafi yöre ile ilgili kamu kuruluşları tarafından yapılabilmektedir.

BİZE ULAŞIN

BİZİ ARAYIN

(+90) 536 250 00 35

(+90) 536 883 79 98

WHATSAPP

(+90) 536 883 79 98

E-POSTA

info@marvepa.com

Adres

Cüneytbey Mh. Kuva-i Milliye Cd. No:13/7 Cumaovası İş Merkezi. Menderes / İzmir

error: İçerik koruma altındadır, kopyalanamaz!